پارکینگ مکانیزه چیست؟

امروزه شهرهای بزرگ جهان با توجه به وسعت ، افزایش روز افزون جمعیت و کمبود زمین و فضاهای شهری و حركت بيشتر به سمت زندگی ماشینی و تکنولوژیك عملا شاهد بروز مشکلات و معضلات خاصي شده اند كه ماحصل زندگي در شهرهاي بزرگ و پر رفت آمد مي باشد. یکی از بارزترین مشکلات امروزه شهرهای بزرگ يافتن مکان مناسب جهت پارک خودروها بوده که با کمک تکنولوژی و تجهیزات مکانیکی و الکترونیکی حل این مشکل را توسط سيستم هاي پارکینگ مکانیزه آسان تر نموده است. پارکینگ مکانیزه ترکیبی از ماشین آلات مکانیکی ، الکترونیکی و دیجیتال می باشد که وظیفه آن چیدمان حداکثری خودروها در کمترین فضای ممکن و بدون نياز به نيروي انساني است. از پارکینگهای مکانیزه می توان جهت فضاهایی که امکان ساخت پارکینگ به روش رمپ و لوپ وجود ندارد استفاده نموده و نسبت به پارک حداکثری خودرو و نيز استفاده از فضا ،صرفه جويي هاي اقتصادي و كاهش ميزان آلودگي هاي صوتي و زيست محیطی نهايت بهره برداري را برد.

مختصري از سوابق و تاريخچه پاركينگ مكانيزه

اولین پارکینگ مکانیزه در جهان در سال ۱۹۰۵ میلادی در امریکا مورد استفاده قرار گرفت و سپس در سال ۱۹۲۰ به اروپا وارد شد ، اصول اولیه این نوع پارکینگ ها به صورت قفسه بندی بود که خودرو ها توسط آسانسور به طبقات مورد نظر منتقل شده و توسط اپراتور در محل پارک خود قرار می گرفتند ، این سیستم ها به علت کندی در تحویل گیری و تحویل دهی خودرو دارای مشکلات زیادی بود ، ولی با وجود این مشکلات تا سال ۱۹۶۰ حدود ۵۰ پروژه پارکینگ مکانیزه در نقاط مختلف جهان اجرا شد.

از سال ۱۹۹۰ میلادی به بعد پیشرفت چشمگیری در تکنولوژی انها بوجود و با ورود سیستم های کامپیوتری به عرصه صنعت شاهد رويداد تحولات زیادی در سیستم پارکینگ هاي مکانیزه بوديم كه عملا رشد ملموسي را در ارتقاي کیفیت ، سرعت و عملکرد آنها مي توان احساس نمود. سرآمد کشور های سازنده این نوع سیستم ها آمریکا ، آلمان و سپس از آنها ژاپن مي باشد. البته در سال های اخیر کشورهای ایتالیا ، اسپانیا،کره جنوبی و چین نیز وارد این حوزه رقابتي شده اند. تا سال ۲۰۱۲ درآمریکا بیش از ۲ میلیون در ژاپن حدود ۵/۱ میلیون ، در اروپا حدود ۱ میلیون  و در کره جنوبی حدود ۴۰۰هزار واحد پارکینگ مکانیزه ساخته و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

سوابق پاركينگ مكانيزه در ایران

این سیستم ها در ایران ابتدا در سال ۱۳۷۰ شمسی با آسانسور های خودرو بر در بین طبقات شروع و با پارکینگ های چرخ و فلکی ادامه پیدا کرد اما این نوع سیستم ها به دلیل ضعف در طراحی و مهندسی و عدم استفاده از سیستم های هوشمند دچار مشکلات زیادی می باشند. ليكن به دلیل سادگی مورد استقبال قرار گرفته و تعدادی از آنها در سطح شهرهای تهران ، مشهد ، رشت ، اهواز و شیراز در حال استفاده می باشند.

اما استفاده از سیستم های تمام مکانیزه و هوشمند اولین بار در تهران جنب سازمان حمل و نقل و ترافیک تهران(خیابان ایرانشهر) در سال ۱۳۸۹ با ظرفیت ۱۶۸ خودرو به صورت پایلوت توسط شرکت MPE ژاپن ساخته و مورد بهره برداری قرارگرفت و هم اکنون نیز در حال بهره برداری میباشد و پس از آن شرکت های چینی و کره ای در شهرهای قم ، مشهد ، تبریز و کرج اقدام به ساخت پارکینگ های مکانیزه نمودند.

ابعاد و مسائل مهم زيست محيطي

همانطور که مشخص است در سیستم های مکانیزه خودرو به صورت خاموش در گیت های ورودی تحویل گرفته می شود که نتیجتا باعث كاهش مصرف سوخت و پايين آمدن ميزان آلایندگی خواهد بود ولی در سیستم های رمپی خودرو تا زمان توقف در محل پارک مشخص ، روشن مي ماند که اين موضوع باعث ايجاد آلودگی محیط پارکینگ و مصرف سوخت بیشتر خواهد شد. البته در پارکینگ های با ظرفیت بالا نیاز به افرادی در طبقات مختلف جهت راهنمایی رانندگان خواهيم داشت که معمولا این افراد بیشتر در خطر آلاینده ها قرار دارند

شاخص امنيت خودروهاي داخل پاركينگ

در پارکینگ های رمپی امکان کنترل تمام خودروها از زمان ورود تا خروج سخت بوده و چنانچه خودرویی در هنگام پارک به خودروهای دیگر و یا تجهیزات داخل پارکینگ صدمه ای وارد نماید پیگیری و مشخص کردن مقصر دشوار بنظر مي رسد و مهمترین نکته امنیت وسایل داخل خودرو می باشد که هیچ یک از پارکینگ ها مسیولیتی در این زمینه قبول نمی نمايند ولی در سیستم های مکانیزه تردد اشخاص در محوطه پارکینگ امکان پذیر نبوده و چون پارک خودرو توسط سیستم انجام می گیرد خسارتی نیز به خودرو های دیگر وارد نخواهد شد.

تفاوت پاركينگ مكانيزه با پارکینگ مکانیکی:

در پارکینگ های مکانیزه عملیات پارک خودرو توسط ماشین انجام میشود و انسان در آن دخالتی ندارد.در پارکینگ مکانیکی مسیر و جابجایی اتومبیل توسط ماشین انجام میپذیرد اما پارک خودرو توسط راننده خودرو (نیروی انسانی) انجام می گیرد.

1 نظر

  • یک نویسنده‌ی دیدگاه در وردپرس

    سلام, این یک دیدگاه است.
    برای شروع مدیریت، ویرایش و پاک کردن دیدگاه‌ها، لطفا بخش دیدگاه‌ها در پیشخوان را ببینید.
    تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.

  • نوشتن نظر

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *